Історія, складові елементи та види сучасних кепок і бейсболок.

Предтечі сучасної бейсболки.

Історія, складові елементи та види сучасних кепок і бейсболок.

Вступ про бейсболки.

Ніщо не з'являється з нізвідки. Ця істина стосується також бейсболок і кепок. Своїм походженням вони зобов'язані самим різним прабатькам; свою форму і складові елементи вони отримали від несхожих один на одного батьків і дідів. Серед них є як браві офіцери (військові кепі), так і прості механіки (водійські кепки), не обійшлося і без спортсменів (шапки з козирками). Простежити генеалогію сучасних бейсболок і кепок, виділити елементи спадкоємності, і загальні родові ознаки, але в той же час відокремити одну від іншої і класифікувати строго за видами, ось завдання цієї статті.

Предтечі сучасної бейсболки.

1. Військові кепі. Місцем народження цього головного убору, історики моди вважають Францію. Військове кепі з'явилося в 1930 році, як не важко здогадатися, їх носили військові. Кепі прийшов на заміну ківерах, які через свою громіздкі циліндричні форми, були незручні в польових умовах. Втім, і кепі не відразу отримали беззастережне схвалення. Скажімо, початковий варіант козирка - круглий - швидко намокав під дощем і тому, було прийнято рішення зробити його квадратним. Що стосується США, то там кепі набули поширення дещо пізніше, через 30 років. Цей головний убір носили військові під час бойових дій, які з 1861 по 1865 розгорнулися між арміями Півночі і Півдня. Головним послідовником тренда став випускник Вест-Пойнта, генерал Брінтон Маккелан. На багатьох, що дійшли до нас фотографіях, його суворе обличчя виглядає саме з-під військового кепі.

2. Вовняні кепки. Тут виділяють два підвиди кепок, які з'явилися в різних місцях і в різний час. Перша - flat cap, що в перекладі з англійської означає плоска кепка. Виготовляли її з шерсті, або шкіри; перші зразки цієї моделі були помічені ще в 16 столітті на жителях сонячної Італії. Втім, відомим головний убір став тільки в 19 столітті, на Туманному Альбіоні, а популярним став через сторіччя. Носили його (і носять) як прості робітники, так і представники мідл-класу, причому і тих і інших, як правило, об'єднує любов до машин. Чоловік одягав вовняну кепку, коли вирушав таксувати, або просто сідав в авто і мчав по вулицях; ця кепку не знімалася також в автомайстернях і гаражах, коли треба було залізти під капот і вимазати руки машинним маслом. З цієї причини, за flat cap згодом закріпилася назва «шоферська». Другий підвид вовняної кепки, з'явився в 40-і роки по той бік Атлантики. Цей головний убір, став невід'ємним атрибутом одягу робітників - слюсарів, зварювальників, механіків, будівельників, et cetera. Називався він «біні», це слово утворено від іменника beanie, що означає «невелика шапочка, круглої форми». Саме ця «шапочка», послужила чудовою альтернативою занадто громіздким і незручним капелюхам (які раніше застосовували на виробництві), так як добре трималася на голові, прибирала від очей заважаюче при роботі волосся і захищала від сонячного удару. Відзначається також, що спочатку «біні» випускали без козирка.

3. Шапки з козирками. У 1860 році, бейсболісти з команди Brooklyn Excelsiors, вийшли на поле в шапках, оснащених козирками. Це був перший випадок, коли спортсмени одягли на голови те, що можна сміливо назвати предтечею сучасних бейсболок. Однак ця шапка все-таки не була бейсболкою і не отримала серед спортсменів широкого поширення, тому що в цей же час, як свідчить історія, бейсболісти виходили на поле також і в солом'яних капелюхах, і в жокейських шапках. Загальним для всіх був козирок, або поля, які захищали очі від прямих сонячних променів і дозволяли зосередитися на відбиванні та ловлі мяча, власне, - на грі в бейсбол. Пройдуть ще десятки років, перш ніж бейсболка, увібравши в себе елементи кожного перерахованого вище головного убору, з'являться на світ в тому вигляді, в якому ми всі звикли її сприймати.

 29.03.2021
 (297 переглядів)